Prezydent Napoli z pomysłem na nową Ligę Mistrzów

Prezydent Napoli Aurelio De Laurentiis proponuje nową Ligę Europejską „wartą 10 miliardów euro”, ale kwalifikacje będą oparte na zasługach, w przeciwieństwie do Super League. „System już nie działa, potrzebujemy bardziej nowoczesnego i lukratywnego turnieju”.

Producent filmowy od dawna krytykuje Ligę Mistrzów, a przede wszystkim Ligę Europy, czyli rozgrywki, do których jego klub zakwalifikował się w tym sezonie. Przed czwartkowym meczem otwarcia przeciwko Leicester City, De Laurentiis porozmawiał z Daily Mail, aby przedstawić swoją wizję przyszłości klubowego futbolu.

„System już nie działa”, powiedział ADL. „Liga Mistrzów i Liga Europy nie generują wystarczających dochodów, aby kluby uzasadniały udział w niej.”

„Aby być konkurencyjnym, potrzebujesz więcej najwyższej klasy graczy. Oznacza to, że musisz wydać więcej pieniędzy — a nagrody pieniężne z europejskich konkursów tego nie uwzględniają. Dlatego kluby muszą ze sobą rozmawiać, aby wymyślić bardziej nowoczesny i lukratywny turniej dla wszystkich w nim”.

De Laurentiis popiera w pełni plany Serie A, aby zmniejszyć ligę z 20 do 18 klubów, dając tym samym więcej terminów na wejście w inne, nowe europejskie  rozgrywki.

„Musimy zmniejszyć liczbę meczów poprzez zmniejszenie rozmiarów najwyższych dywizji w całej Europie. Tworzymy również ligę europejską z demokratycznym systemem zgłoszeń, w oparciu o to, co drużyny osiągają w krajowych rozgrywkach. Przeanalizowałem projekt gotowy wnieść 10 miliardów euro do europejskiej gry, ale potrzebujemy chęci i całkowitej niezależności”.

De Laurentiis stara się podkreślić, że to nie jest projekt Super League, który wciąż jest wspierany przez Juventus, Barcelonę i Real Madryt, mimo że wszyscy inni wycofali się w ciągu 48 godzin od ogłoszenia w kwietniu. Superliga była zamkniętym tworem do którego zapraszano kluby bez względu na ich wyniki sportowe w tym sezonie. Napoli nie było częścią planowanego składu drużyn Super League, więc nie dziwi zdecydowane odcinanie się ADL od nieudanego projektu.

źródło: football-italia.net