Poznaj Neapol – zwiedzanie atrakcji, ceny hoteli w Neapolu

Zobaczyć Neapol i umrzeć

To zdanie o stolicy regionu Kampania wypowiedział Johann Wolfgang Goethe. Neapol jest położony na południu Włoch w urokliwej zatoce neapolitańskiej. Jest to trzecie po Rzymie i Mediolanie najludniejsze miasto tego kraju, pełne jest kontrastów. Gdy słyszymy to słowo, pierwsze co nam się nasuwa na myśl to stereotypy takie jak niebezpieczna mafia, bród i śmieci na ulicach i jednocześnie historia, zabytki w Pompejach, pizza i Wezuwiusz. Tak naprawdę, żeby poznać to miasto należy udać się do niego osobiście. Każdy turysta musi sam zweryfikować wiadomości jakie posłyszał od innych o tym miejscu. Na zwiedzenie miasta Neapol i okolic potrzeba kilku dni. Ten rejon pełen jest ciekawych miejsc, godnych uwagi. Wiele z atrakcji jest ukrytych pod ziemią. W tym artykule przedstawimy miejsca, które warto zobaczyć gdy już znajdziesz się w tym rejonie. Zacznijmy od atrakcji samego Neapolu.

Museo Cappella Sansevero 

Historyczna część miasta Neapol została doceniona i wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco. Ma ona powierzchnię 1700 ha, pełno jest na niej wąskich uliczek przecinanych placami, znajduje się przy nich duża ilość muzeów, pomników, furtek do podziemi miasta itd. Mnóstwo z nich łatwo przeoczyć i pominąć gdyż z zewnątrz wyglądają nieciekawie.

Jednym z nich jest Muzeum Cappella Sansevero. Powstała w 1590 roku po wyzdrowieniu z groźnej choroby księdza Giovan Francesco di Sangro. Wnętrze robi bardzo piorunujące wrażenie, można tutaj podziwiać sztukę rokokową XVIII wieku. W podziemiach kapliczki możesz zobaczyć różne maszyny anatomiczne dwa naturalnej wielkości szkielety kobiety i mężczyzny z odtworzonym układem żylno – tętniczym pokrytych woskiem.

Duomo di Napoli – relikwie Św. Januarego

W Neapolu uznaje się aż 52 patronów miasta. Najważniejszym z nich jest Św. January (San Gennaro), który zginął w 304 roku męczeńsko. Tradycja mówi, iż pewna kobieta zebrała do flakonika odrobinę jego krwi. Relikwia jest udostępniona do obejrzenia w bogato zdobionej bocznej kaplicy katedry. 19 września w rocznicę jego śmierci ma tu miejsce tzw. Cud Św. Januarego. wierni wtedy obserwują jak zakrzepła krew z powrotem robi się płynna. Katedra w Neapolu jest warta odwiedzin. W tym miejscu mieściły się greckie i rzymskie świątynie. W bazylice możesz zwiedzić też baptysterium San Giovanni in Fonte, jest ono najstarsze w Europie i wygląda jak pokój. warto w tym miejscu się znaleźć, żeby zobaczyć mozaiki z V wieku.

Kościół Gesù Nuovo 

Ta świątynia zwana jest tez pod nazwą Trinità Maggiore, jest ona wyjątkowa pod względem architektonicznym. Oryginalna fasada budynku to kombinacja piramidek z magmy ze skomplikowanym wzorem wygrawerowanych znaków. Z tym ściśle wiąże się miejscowa legenda. Z zewnątrz nie wygląda to imponująco lecz wewnątrz widok jest niesamowity. Z zapartym tchem będziesz mógł podziwiać włoski barok w pełnej klasie – rzeźby, malowidła, liczne zdobienia z różnokolorowego marmuru. Warto też podnieść oczy i obejrzeć okazale ozdobiony sufit.

Monastero di Santa Chiara

Ten kompleks klasztorny został wzniesiony w latach 1313-1340 z inicjatywy królowej Sanchy z Majorki oraz jej męża króla Roberta z Neapolu. Największą wartość prezentuje dziedziniec zaopatrzony w krużganki, kolumny. Jest tam też urokliwy ogród obsadzony starymi oliwkami i drzewami cytrusowymi. W 1742 roku nastąpiła jego przebudowa, ławeczki i filary pokryto kafelkami majolikowymi (rodzajem fajansu). Można na nich obejrzeć dekoracje kwiatowe, które zachowały się w doskonałym stanie oraz te przedstawiające życie codzienne ludzi tamtych czasów. Ściany klasztoru są pokryte freskami powstałymi w XVII wieku przedstawiającymi wizerunki świętych i obrazy ze Starego Testamentu. Warto tu zajrzeć podczas naszego spaceru gdyż jest to oaza spokoju pośród zgiełku ruchliwego miasta.

Napoli Sotterranea lub Galleria Borbonica

Wizyta w Neapolu bez odwiedzenia podziemi jest niekompletna. Rozciągają się one w pobliżu wzgórze Monte di Dio (Pizzofalcone). Niektóre osoby mogą być bardziej zainteresowane zwiedzaniem pod ziemią niż zabytkami na powierzchni.

Napoli Sotterranea oferuje gościom niezapomnianą przygodę pełną tajemnic. Będziesz mógł ze świecą w dłoni wędrować po ciemnym, wąskim korytarzu i zobaczyć pozostałości starożytnego teatru, antyczne cysterny wodne i akwedukty, które zostały zamienione w czasie II wojny światowej w schrony przeciwlotnicze dla miejscowej ludności cywilnej.

Galleria Borbonica to zaś tajny tunel Burbonów mający łączyć Plac Wiktorii z Pałacem Królewskim. Nie został jednak ukończony, tez pełni funkcje schronu i szpitala wojskowego. Jest ten magazynem na skonfiskowane sprzęty.

W obu miejscach przewodnicy bardzo szczegółowo przedstawią historię. Gdy już zwiedzisz podziemia położone w centrum możesz udać się do dzielnicy Sanità, aby obejrzeć katakumby i bardzo unikalny cmentarz.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Jeżeli planujesz odwiedzić Pompeje i Herkulanum to najpierw pójdź do tego muzeum. Zlokalizowane jest w budynku dawnych koszar kawalerii, jest jednym z największych placówek tego typu na świecie. Zwiedzając muzeum zobaczysz artefakty z czasów greckich, rzymskich, renesansowych oraz obszerne zbiory egipskie. Jednak tym co przyciąga tu turystów to eksponaty z Pompejów, Stabii i Herkulanum.

Palazzo della Borsa

Jest to  dawny budynek giełdy, który oddalony jest od głównego szlaku turystycznego . Nie należy do najpopularniejszych u turystów neapolitańskich miejsc. Z pewnością warto tutaj przyjść, by obejrzeć pięknie zdobione wewnętrzne atrium. Do dzisiejszego dnia stoją tam dwie tablice, dawniej służyły one do prezentacji ceny akcji rodzimych spółek. To neorenesansowa budowla, która powstała pod koniec XIX wieku, dzięki osobie Wiktorowa Emanuela II.

Mercatino Della Pignasecca

Na obrzeżach miasta znajduje się najstarszy uliczny targ. Gdy znajdziesz się w tym miejscu to masz okazję spróbować lokalnych przysmaków oraz dokładnie zaobserwujesz z bliska codzienne życie mieszkańców. Należy pamiętać o tym, że włoski targ jest inny niż ten, jaki znamy w Polsce. Nie ma tu dużego placu, na którym gromadzą się sprzedający i kupujący. Wzdłuż ulicy Via Pignasecca i sąsiednich, mieszczą się kramy sprzedające owoce morza, owoce, warzywa, pamiątki czy ubrania. Ulica ta jest znana też z dużej ilości lokalnych sklepików oferujących wspaniałej jakości lokalne produkty. To tutaj zasmakujesz prawdziwych włoskich specjałów.

Pompeje i Herkulanum

Pompeje to miasto historia. Położone jest po drugiej stronie Wezuwiusza niż Neapol. Warto je odwiedzić gdyż wszystko jest przestrogą przed siłą natury. Zobaczysz tutaj jak żyli ludzie 2000 lat temu. Doskonale zachowane i te, które zostały zrekonstruowane oferują przepiękne malowidła, mozaiki i artefakty oddające klimat minionych wieków. Miasto zostało zniszczone pod lawą Wezuwiusza w 79 roku w wyniku potężnej erupcji. Odlano z gipsu niemych świadków tej katastrofy. Część zabudowań jeszcze czeka na odkopanie przez archeologów.

Herkulanum to miasto, które również ucierpiało w wyniku kataklizmu. Lepiej się zachowało niż Pompeje, wiatr wiał inaczej. Było bogatszym miastem i zasypanym innym materiałem. Budowle nie uległy zniszczeniu gdyż podczas wybuchu przykryte zostały wulkanicznym błotem. Zachowane zostały nawet elementy drewniane czy papirusy.

Nocleg w Neapolu

Decydując się na zwiedzanie Neapolu i okolic należy pomyśleć zawczasu o miejscu noclegu. Niestety ze względu na lokalizację i renomę, popularność wśród turystów ceny hoteli w Neapolu nie należą do niskich. Warto zarezerwować miejsce odpowiednio wcześniej, nie zostawiać tego na czas krótko przed planowanym wyjazdem. Cena noclegu w Neapolu to kwota od 206 zł do nawet ponad 500 zł za noc dla jednej osoby. To nie są małe kwoty, należy pamiętać, że w sezonie cena jest wyższa. Może warto rozważyć nocleg poza miastem, jeżdżąc do Neapolu na cały dzień zwiedzania. Swoje usługi oferują mniejsze prywatne pensjonaty i gospodarstwa. Cena noclegu w takim miejscu może być znacząco niższa niż wydatek na hotel w mieście.